Zabiegana codzienność

Zabiegana codzienność. Czas rodzica z dzieckiem.

Życie rodzica to ciągłe dylematy: zostać dłużej w pracy czy biec po dziecko. Bardzo trudno wyczuć granicę, po której przekroczeniu praca już nie służy rodzinnemu dobru. Dlatego do psychologa trafia wielu rodziców „niegrzecznych dzieci”. Niegrzecznych czyli hałaśliwych, marudnych, odmawiających samodzielnego ubierania czy jedzenia, wyjścia z przedszkolnej szatni… . Powodów takiej sytuacji może być wiele, ale bardzo często w zabieganej rodzinie dziecku chodzi o zwrócenie na niego szczególnej uwagi, której w jego mniemaniu ma zbyt mało. Rodzic mimo iż w takiej sytuacji jest poirytowany na dziecko to jest w pełni na nim skupiony, a o to dziecku przecież chodziło. Chociaż dla nikogo to nie jest przyjemne. Skoro zaczepne zachowanie może wynikać z potrzeby bliskości, warto zacząć od wyprzedzenia „inicjatywy dziecka”. Czy jest możliwe znalezienie pół godziny w ciągu dnia tylko dla dziecka? Może to będzie plac zabaw, rozmowy o minionym dniu, gra z dzieckiem , czytanie książek przed położeniem się do snu. Warto definiować sobie i dziecku każdą chwilę jaką spędzamy razem i która jest dla nas przyjemna (np. lubię gdy tak siedzimy na kanapie i oglądamy bajkę, lubię z tobą gotować, lubię z tobą się wygłupiać …). Jeśli rodzic określi kiedy dziecko może się spodziewać, że będzie miał czas tylko dla niego, łatwiej będzie mu wytrwać i poczekać. Wtedy na każde zapytanie (a kiedy?) spokojnie można odpowiedzieć (tak jak się z tobą wcześniej umawiałem). Jeśli rodzic nie dotrzymuje danego słowa dziecko będzie marudziło, złościło się i domagało uwagi rodzica. Obietnicę wspólnie spędzonego czasu należy zatem traktować priorytetowo. Dzieci potrzebują wyłączności. Nie przez cały dzień, ale choćby przez godzinę dziennie. W tym czasie zarezerwowanym dla dziecka nie należy rozmawiać przez telefon, pracować na komputerze czy oglądać telewizji. Należy w tym czasie skupić się na dziecku i tylko na nim. To bardzo ważne nie tylko dla rozwoju malucha, ale także dla bycia rodzicem. Jeśli zaś rodzic spędza bardzo dożo czasu z dzieckiem, powinien zadbać też o to, aby dziecko mogło się zajmować samodzielną zabawą. Gdy od czasu do czasu usłyszy komunikat, aby zajęło się samo jakąś zabawą, będzie wiedziało, że rodzic w tym czasie musi wykonać jakąś inną czynność czy popracować. Warto uświadomić sobie, że czas spędzony z dzieckiem jak najlepiej procentuje w przyszłości. Dla dzieci najważniejsze jest to, aby rodzice byli przy nich i żeby czuli ich wsparcie i bliskość. Zamiast myśleć : znów muszę się pobawić, lepiej powiedzieć sobie: pobędę z dzieckiem.

Najważniejsze:

  • Spróbować wygospodarować 20-30 minut dziennie dla dziecka i w tym czasie nie krzątać się, nie odbierać telefonów, nie zaglądać do internetu – niech to będzie CZAS WYŁĄCZNIE DLA WAS

  • Dziecko mniej walczy o uwagę rodzica, gdy wie, że w rytmie dnia jest uwzględniony czas tylko dla niego

  • Rodzeństwo potrzebuje pobyć tylko z rodzicami – bez brata czy siostry. Każde z dzieci potrzebuje się poczuć tym jedynym i najważniejszym.

Wybrała: Iwona Machowska

Autorki: Aleksandra Ksokowska-Robak, Katarzyna Zeh.